Lazeriniai nivelyrai

Našūs, universalūs, patikimi – šiais žodžiais apibūdinami visi geo-FENNEL prietaisai. Vidaus ar lauko darbams, lyjant lietui, pučiant vėjui, prie šalčio ar karščio – mūsų tvirti, nuo vandens ir dulkių apsaugoti  nivelyrai užtikrina preciziškiausius matavimo rezultatus bet kuriuo metu, nepriklausomai nuo oro sąlygų.
Lazeriniai nivelyrai – tai prietaisai turintys besisukantį lazerio spindulį. Tuo jie skiriasi nuo lazerinių gulsčiukų, kur lazerio liniją formuoja optinės prizmės išskleistas spindulys. Besisukdamas lazerio spindulys aplink save brėžia 360º plokštumą.
Visi šie prietaisai turi galimybę veikti su lazerio spindulio imtuvu, kuris gerokai padidina lazerinių nivelyrų veikimo atstumą (net iki 1400 m).

Lazeriniai nivelyrai gali būti skirstomi pagal kelis parametrus.

Lazerinių nivelyrų  susiniveliavimas

Neautomatiniai lazeriniai nivelyrai

Šio tipo nivelyrai neturi jokios automatinės išgulsčiavimo sistemos. Juos į reikiamą padėtį suniveliuojama  niveliacinių sraigtų pagalba pagal cilindrinių gulsčiukų parodymus. Šie nivelyrai nėra labai patogūs ir pagrindinis jų pliusas tai santykinai nedidelė kaina.

Automatiniai lazeriniai nivelyrai

Tai prietaisai turintys automatinę išgulsčiavimo sistemą. Jų kompensatoriai dažniausiai būna dviejų tipų: giroskopiniai arba su servo variklių sistema. Pirmo tipo kompensatoriai kaip automatiniai veikia tik horizontalioje padėtyje. Vertikalioje padėtyje kompensatoriaus veikimas yra užrakinamas ir lazeriniai nivelyrai veikia kaip neautomatiniai. Antrojo tipo kompensatoriai gusčiuojami pagal elektroninius gulsčiukus, o į reikiamą padėtį lazerio spindulį sureguliuoja servo varikliai.

Veikimo plokštumos

Lazeriniai nivelyrai gali veikti tik horizontalioje, arba horizontalioje ir vertikalioje plokštumose. Horizontalioje plokštumoje  nivelyrai gali turėti galimybę X ir Y ašimis nustatyti reikiamus nuolydžius. Pastačius nivelyrą vertikalioje padėtyje, galima pakreipti ir  vertikalią plokštumą. Tai ypač aktualu renovuojant fasadus. Galimi nuolydžių tipai:

Nuolydžių nėra

Horizontalioje pozicijoje nuolydžių nustatymas negalimas. Lazerinis nivelyras visada susigulsčiuos tik į horizontalią poziciją. Šio tipo lazerinis nivelyras yra FL 100 HA Junior.

Rankiniai nuolydžiai

Šio tipo lazeriniai nivelyrai turi galimybę atjungus automatinį susigulsčiavimą X ir Y ašis pakreipti reikiamu nuolydžiu. Tai atliekama mygtukų, esančių ant prietaiso, arba nuotolinio pultelio pagalba. Tokio tipo nivelyrai užduoto nuolydžio neatsimena, ir juos netyčia sujudinus reikia nuolydžius reguliuoti iš naujo. Šio tipo lazerinis nivelyrasi yra FL 240 HV. Prie lazerinių nivelyrų su rankinio nuolydžio funkcija priskiriami ir FL 260 serijos lazeriniai nivelyrai, bet jų skirtumas yra tas, kad vieną ašį reguliuojant, kita automatiškai išlieka horizontali arba vertikali, priklausomai nuo pozicijos. Šio tipo nivelyrai neturi LCD ekrano.

Skaitmeniniai neautomatiniai nuolydžiai

Kitaip dar vadinami pusiau automatiniai nuolydžiai. Šiuo atveju, reikiamas nuolydis įvedamas klaviatūros, esančios prietaise ar pultelyje, pagalba. Tačiau prietaisas nuolydžio neatsimena ir jį sujudinus teks nuolydį įvesti iš naujo. Šie nivelyrai turi LCD ekraną. Prie tokio tipo nuolydžių taip pat galima priskirti lazerinius nivelyrus su rankiniais nuolydžiais, naudojamus kartu su elektroniniu gulsčiuku S-Digit mini ir nuolydžių laikikliu.

Pilnai automatiniai nuolydžiai

Tai tokio tipo lazeriniai nivelyrai, kai įvedus nuolydį, prietaisas jį atsimena ir sujudintas sugrįžta į tą pačią poziciją. Šie prietaisai turi LCD ekranus. Šio tipo lazeriniai nivelyrai yra FL 550 HV-G. Priklausomai nuo lazerinio nivelyro, galima įvesti iki 25% nuolydį.

Tracking funkcija

Kai kurie nivelyrai turi sekimo (tracking) funkciją. Ši funkcija reiškia tai, kad pastačius lazerio spindulio imtuvą į reikiamą aukštį, lazerinis nivelyras savo plokštumą  pakreips tiksliai į tą aukštį.

Lazerio spalva

Lazerio spindulys gali būti raudonas arba žalias. Žalias lazerio spindulys yra iki 4 kartų geriau vizualiai matomas nei raudonas. Žalio spindulio lazerį reiktų rinktis, jei darbų pobūdis reikalauja kad spindulį turėtumėte matyti vizualiai. Tai dažniausiai būna pastatų fasadų montavimas, kolonų statymas. Visais kitais atvejais patartina rinktis raudonos spalvos lazerį, nes jo mažesnė kaina.

Lazeriniai nivelyrai.Pritaikymo galimybės

Kelių tiesimas, tiltų statyba,  geležinkelių tiesimas, landšafto formavimas, melioracija, tvenkinių kasimas, trinkelių, šaligatvių klojimas, pamatų, grindų liejimas, sienų mūrijimas, visų rūšių stogų dengimas, fasadų montavimas, taip pat įvairūs vidaus darbai. Tačiau vidaus darbams dažniau naudojami lazeriniai gulsčiukai

Komplektacija

Lazeriniai nivelyrai kaip taisyklė komplektuojami su lazerio spindulio imtuvu (būtina sąlyga dirbti lauke), nuotolinio valdymo pulteliu, pakraunamomis baterijomis, dėklu nepakraunamoms baterijoms. Priklausomai nuo nivelyro paskirties, gali būti įvairių papildomų priedų: sieninis laikiklis, akiniai, ašies taikymosi žiūronas. Papildomai reikia įsigyti nivelyro trikojį ir liniuotę.

Servisas

Visada verta atkreipti dėmesį, ar gamintojo atstovas gali suteikti pilną prietaiso garantinį ir pogarantinį aptarnavimą.