Geodeziniai prietaisai / Optiniai nivelyrai / Optinis nivelyras FN 32
Optinio nivelyro GFN 1 komplektas
Optinis nivelyras, skirtas visoms statybų aikštelėms
- 32 kartų didinimas
- Tvirtas metalinis korpusas
- Rankena patogiam prietaiso transportavimui
Optinis nivelyras, tai tikslus, profesionalus prietaisas, skirtas nustatyti aukščių skirtumui tarp taškų. Anksčiau dažniausiai buvo naudojamas išpildomųjų geodezinių nuotraukų sudarymui, tačiau šiais laikais optinius nivelyrus iš geodezinių darbų išstūmė naujesni ir gerokai našesni prietaisai, tokie kaip tacheometrai ir GPS. Tačiau tokiuose darbuose, kaip kelių tiesimas, grunto formavimas, bendrieji statybos darbai optinis nivelyras išlaiko stiprias pozicijas. Visų pirma tai lemia jo paprastumas dirbant ir nedidelė kaina. Taip pat optinis nivelyras nepakeičiamas darbuose, kur reikalingas ypač didelis horizontalus tikslumas.
Optinis nivelyras susideda iš žiūrono, kuriame įmontuotas kompensatorius. Anksčiau, kol nebuvo kompensatoriaus, vietoj jo buvo montuojamas tikslus cilindrinis gulsčiukas. Abiejų jų funkcija yra žiūroną nustatyti į horizontalią padėtį. Kompensatoriaus atsiradimas gerokai palengvino darbą su nivelyru: kiekvieną kartą pasukus, nebereikia nivelyro gulsčiuoti, tai atlieka kompensatorius. Kompensatorius yra nepriklausoma prizmių sistema, kabanti ant specialių siūlų ir, naudojantis gravitacijos jėga, vaizdą žiūrone suvedanti į horizontalią padėtį. Tuo pačiu tai yra jautri sistema, todėl optinį nivelyrą reikia saugoti nuo smūgių. Žiūrono dalis į kurią žiūrima yra vadinama okuliaru. Okuliare yra siūlelių tinklelis, pagal kurio centrą nustatomas aukštis. Pagal horizontalias tinklelio linijas galima nustatyti atstumą iki liniuotės. Okuliaro prizmės būna reguliuojamos. Šio regulivimo pagalba galima nustatyti tinklelio ryškumą. Tai reikalinga tam, kad žmonės, turintys skirtingą regėjimą, siūlelių tinklelį matytų vienodai ryškiai.
Žiūrone taip pat būna fokusavimo sraigtas, kurio pagalba visada turėsite ryškų ir sufokusuotą vaizdą.
Nivelyro žiūronas būna įtvirtintas ant kelmelio, kuriame yra įmontuotas sferinis gulsčiukas. Šis gulsčiukas reikalingas kompensatoriui suvesti į veikimo ribas. Tai atliekama trijų niveliacinių sraigtų, esančių kelmelyje, pagalba. Kelmelis taip pat turi mikrometrinį sraigtą, kuris padeda tiksliai nukreipti žiūroną į reikaimą objektą. Kelmelyje būna sumontuotas horizontalus limbas suskirstytas į 360 laipsnių. Limbo pagalba galėsite apytikriai nustatyti horizontalų kampą.
Nivelyras tvirtinamas prie trikojo. Visų šiuolaikinių trikojų varžtai būną 5/8 colio. Daugelio optinių nivelyrų kelmelio pagrindas būna sferinės formos. Tai daroma dėl vartotojo patogumo: jei naudosite trikojį su sferiniu pagrindu, nivelyro išgulsčiavimą bus galima atlikti praktiškai nesinaudojat niveliaciniais sraigtais. Tai gerokai palengvina ir pagreitina šį darbą. Vienintelė to sąlyga trikojis turi būti su sferiniu pagrindu.
Darbui su nivelyru reikalinga niveliacinė matuoklė. Ji turi dvi puses. Viena sugraduota centimetrais ir skirta matavimas virš 20 metrų. Kita pusė būna sugraduota milimetrais ir skirta (priklausomai nuo matuoklės tipo) arba aukščio pamatavimui, arba tikslesniems trumpiems matavimams.
Su optiniu nivelyru dirbama dviese: vienas laiko matuoklę, kitas atlieka matavimus. Tai bene vienintelis optinio nivelyro minusas, nes darbui reikalingi du žmonės.
Darbas su optiniu nivelyru nesudėtingas, nereikalauja jokių ypatingų geodezijos žinių. Juo gali naudotis kiekvienas nuo profesionalaus inžinieriaus iki paprasto mėgėjo, nutarusio susitvarkyti aplinką.